Спрямоване і розсіяне світло

21 Вересня
2021

Грамотно організоване комфортне штучне освітлення будинку - це не так просто, як здається на перший погляд. Воно дуже варіативне і дозволяє реалізовувати в рамках одного житлового простору безліч сценаріїв. Для цього використовують різні види освітлення. Основні - це розсіяне і спрямоване. Про їх особливості та ролі в інтер'єрі поговоримо в цій статті.

ПІДВІСНИЙ СВІТИЛЬНИК NOWODVORSKI 8797 LASER

Лампи розсіяного світла: як використовувати в інтер'єрі?

Розсіяне (дифузне) освітлення однаково рівномірно висвітлює все приміщення. Воно ненав'язливе, приємне для очей, тому що не створює різких тіней, обов'язково потрібно в вітальні, спальні, дитячій. Якщо дозволяє площа кімнати, і ви хочете створити атмосферу релаксу, то воно може використовуватися також у ванній та їдальні.

Які функції може виконувати розсіяне освітлення?

 1. Верхнє основне. Для цього підійдуть люстри, кілька точкових джерел освітлення, розташованих рівномірно по стелі, або трекові світильники розсіяного світла. В останньому випадку потрібно звернути увагу на зовнішній вигляд плафонів. Зазвичай вони виготовлені з матових напівпрозорих тканин.
 2. Локальне. Світильник розсіяного світла в цій ролі створює певний настрій і використовується окремо від основного освітлювального приладу. Наприклад, це може бути приліжкова настільна лампа або торшер з тканинним абажуром.
 3. Декоративне. Для цієї мети використовуються світлодіодні стрічки. З їх допомогою підсвічують деякі архітектурні елементи інтер'єру або роблять акцент на цікавому об'ємному оздобленні або декорі.

ЛЮСТРА EGLO NOVENTA 1

Важливий момент: розсіяне світло, не дивлячись на свою м'якість, теж може дратувати очі. Уникнути цього можна, якщо:

 • джерело світла не буде потрапляти безпосередньо в поле зору (для цього треба, щоб на люстрах, бра та інших світильниках були плафони і абажури з тканини, матового скла, пластику і т.п., що розсіюють світло);
 • буде правильно підібрана колірна температура лампочок (докладніше на цю тему можна прочитати за посиланням);
 • лампочки не будуть надто потужні.

ТРЕКОВИЙ СВІТИЛЬНИК NOWODVORSKI 8757 CTLS NEA LED

Світильник спрямованого світла: роль в сценаріях освітлення

Спрямоване (акцентне, робоче) світло потрібне, щоб забезпечити гарне яскраве висвітлення важливих функціональних зон або для візуального виділення певних об'єктів в інтер'єрі.

Світильник спрямований – це найчастіше компактний точковий світильник, з плафоном або абажуром, що створює концентрований промінь світла, який світить в певному напрямку. Багато моделей мають поворотну конструкцію. Це дозволяє регулювати напрямок світлового потоку в залежності від своїх потреб.

ТОЧКОВИЙ СВІТИЛЬНИК NOWODVORSKI 5463 EYE

Де використовується акцентне освітлення:

 1. У спальні, дитячій поруч з узголів'ям, вітальні в диванній зоні для читання або рукоділля. Традиційно це бра спрямованого світла, але може бути торшер або довгий підвісний світильник.
 2. Біля письмового столу. Використовуються найчастіше настільні лампи, іноді – підвіси, поворотні настінні або стельові споти.
 3. На кухні для освітлення обіднього столу і робочої зони. У першому випадку це може бути підвісна люстра, кілька підвісів або трекова система. У другому – точкові споти або на шинопроводі.
 4. Поруч з дзеркалом біля косметичного столика, у ванній або передпокої встановлюють бра, підвісні світильники.
 5. Для підсвічування полиць, стелажів, картин та іншого декору.

Використовувати тільки направлене світло в приміщеннях не можна. Тому що воно створює сильні контрастні тіні, які напружують зір. Перебувати довго в такій кімнаті буде дуже некомфортно. Тому акцентне освітлення завжди комбінується з розсіяним.

ТОРШЕР PIKART LIGHTS MALS

Підібравши правильно освітлення, можна кардинально змінити враження про інтер'єр. Крім того, грамотна комбінація розсіяного і направленого світла впливає на ваш настрій, коли ви знаходитесь в кімнаті.

На tuk-tuk.ua ви знайдете великий асортимент різноманітних люстр, точкових світильників, торшерів, спотів, бра, настільних ламп та інших освітлювальних приладів від найкращих брендів-виробників України і Європи: EGLO, TK Lightning, Pikart Lights, Nowodvorski, Atmolight й т.д.