Освітлення у ванній кімнаті

05 Листопада
2021

Принципи вибору світильників для ванної кімнати дещо відрізняються від інших приміщень у квартирі. До функціональності та практичності додається основна вимога - безпека. Вся справа у підвищеній вологості. Також варто зважити на відсутність природного освітлення. Саме тому до організації сценаріїв освітлення у ванній варто підходити із заздалегідь підготовленим планом, який вимагає врахування безлічі нюансів.

Типи освітлення у ванній кімнаті

За цільовим призначенням освітлення у ванній кімнаті, як і в іншому будинку, прийнято розділяти на три типи:

 • загальне;
 • робоче;
 • декоративне.

 

 БРА EGLO AMEZOLA

Загальне освітлення також називається верхнім. Це основні світильники, які розташовані на стелі. Це може бути люстра чи вбудовані точкові світильники. Раніше популярністю користувався накладний світильник, який кріпився до стіни. Сьогодні від такого варіанту варто відмовитися, оскільки він малоефективно та нерівномірно висвітлює приміщення.

Робоче освітлення використовується для конкретної зони чи предмета. Це може бути підсвічування дзеркала у ванній, підвісної полиці або тумби. Найчастіше у якості освітлювальних приладів використовуються led-стрічки або бра. Робоче підсвічування необхідне для комфорту під час чищення зубів, вмивання, нанесення косметики тощо. Важливо, щоб світло було досить яскравим, але не засліплювало.

Декоративне освітлення не несе у собі певного функціонального завдання. Воно необхідно тільки, щоб прикрасити ванну кімнату, візуально виділити сантехніку або меблі, підкреслити оздоблення. Це можуть бути вмонтовані в стіну або підлогу світильники, а також діодні стрічки, що обрамляють ванну, тумби та інші предмети кімнати.

СВІТИЛЬНИК NOWODVORSKI 6727 ARENA

Особливості вибору та розміщення освітлення у ванній

При виборі світильника для ванної кімнати варто дотримуватися певних критеріїв:

 1. Люстру краще вибирати для санвузлів з високими стелями та досить великою площею, тоді як у невеликих приміщеннях краще використовувати кілька вбудованих спотів.
 2. Точкові світильники повинні бути розташовані таким чином, щоб рівномірно розподіляти світло.
 3. Найкраще вибирати світлодіодні лампи, які відрізняються ефективністю та безпечні для використання у «вологих» приміщеннях.
 4. Чим більше для основного освітлення встановлено джерел світла, тим нижче має бути їхня потужність.
 5. Лампи не повинні знаходитися під прямим кутом до поверхонь, що відбивають світло, так як з'являться відблиски.
 6. При освітленні дзеркала краще вибрати кілька приладів, наприклад, два бра для ванни по кутах дають рівномірне світло.
 7. Для декоративного освітлення відмінно підійде лед-стрічка по периметру ванни або вздовж стільниці під раковиною.
 8. Кожна зона повинна включатись окремим вимикачем, так ви зможете реалізувати декілька сценаріїв освітлення.

БРА EGLO CALNOVA

Вимоги до світильників у ванній кімнаті

Потужність

Фахівці радять обирати для ванни світлодіодні лампи до 12 Вт. Однак у цьому випадку варто орієнтуватися не так на потужність лампи, як на площу приміщення та оздоблювальні матеріали.

Для невеликих кімнат зі світлою глянсовою плиткою рівень освітленості 50 Лк буде оптимальним вибором. Що стосується ванних кімнат великих розмірів із темною плиткою, тут потрібно забезпечити більш інтенсивне освітлення (100-150 Лк).

Обчислити оптимальну кількість світла для кімнати можна за простою формулою:

E = S x K, де E буде рівнем освітленості (Лк), S – площа кімнати, а K – коефіцієнт стелі.

Стандартні стелі до 3 м передбачають коефіцієнт 1,2. Стелі в діапазоні 3-3,5 м - розраховуються з коефіцієнтом 1,5, при висоті 3,5-4,5 м використовуємо значення 2.

СВІТИЛЬНИК ДЛЯ ВАННОЇ NOWODVORSKI 3347 CELTIC

Колірна температура

Колірну температуру краще вибирайте нейтральну, тому що тепле та холодне світло можуть спотворювати кольори меблів, оздоблювальних матеріалів, а також відтінок обличчя у дзеркалі. Докладніше про колірну температуру у ванних кімнатах ви можете прочитати в нашій статті.

Клас захисту

Це найважливіший параметр при покупці освітлювальних приладів у ванну кімнату. Зверніть увагу на маркування IP та наступні цифри. Перша означає захист від забруднення (1-6), друга – від вологи (1-9). Чим вище показник, тим кращий захист обіцяє виробник. Докладніше на цю тему ми писали у нашій окремій статті.

Потрібний клас захисту залежить безпосередньо від зони, в якій знаходиться світильник:

 1. Для освітлювальних приладів поруч із джерелом води (раковиною, ванною, душовою кабіною) потрібний ступінь захисту IP65. Вони не замкнуть навіть при прямому попаданні струменя води.
 2. Для світильників, що віддалені від кранів на 60-80 см, достатнім показником буде IP44. Такі прилади не бояться конденсату та захищені від випадкових бризок.
 3. Джерела світла, розташовані за метр і більше від “мокрих” зон не вимагають захисту. Але все ж таки фахівці рекомендують не монтувати в санвузлах світильники, у яких ступінь захисту нижче IP44.

Немаловажним фактором буде і корпус світильника. Вибирайте для ванних кімнат освітлювальні прилади, корпус яких виготовлений із пластику, нержавіючої сталі та інших матеріалів, що не бояться підвищеної вологості.

СВІТИЛЬНИК NOWODVORSKI 9505 CAYO

Типові помилки в освітленні ванної кімнати

Серед найбільш поширених помилок, які допускаються при освітленні ванних, варто зазначити:

 1. Один стельовий світильник. Навіть найпотужніше джерело світла в центрі кімнати не може освітити рівномірно все приміщення.
 2. Бра по центру над дзеркалом. Один світильник у ванну над дзеркалом створюватиме тіні, тому краще використовувати бра з двох сторін або світлодіодну стрічку по краях.
 3. Недостатній захист. Підвищена вологість може стати причиною виходу з ладу ламп.
 4. Занадто потужні лампи. Багато світла не завжди добре, особливо для невеликих кімнат із глянцевим покриттям стін.
 5. Змішування стилів. При оформленні ванної кімнати, варто дотримуватися уніфікації у всьому, у тому числі і виборі освітлювальних приладів.

Дотримуючись простих правил, ви зможете запобігти більшості помилок під час освітлення ванної кімнати. Якщо ж ви шукаєте якісні світильники для ванної кімнати, ви можете замовити їх за розумною ціною в магазині ТУК-ТУК.